Pojištění Alpenerein - Cestovní pojištění
Upoutávka na soutěž

Novinky

Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
28.11.2017
'Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení. ...

Pokuta za neplacené povinné ručení se vrací, už ji schválila Sněmovna
08.08.2017
Předloha, jež také zpřesní povinnost mít pojištěný automobil, nyní zamíří k posouzení do Senátu.Poslanci přistoupili i na jediný pozměňovací návrh, který podal Jiří Dolejš...

ZMĚNY V REGISTRU VOZIDEL Platné od 1.6.2017
14.06.2017
Registrace nového či dovezeného auta, změna majitele nebo umístění vozu do depozitu. Doposud se daly veškeré změny v registru vozidel hlásit a provádět pouze na úřadě v místě...

Vyznáte se v pojištění odpovědnosti za škodu z výkonu povolání?
11.05.2017
Existují profese, ve kterých zaměstnavatelé takzvanou pojistku na blbost k uzavření pracovní smlouvy vyžadují. Jedná se především o profesionální řidiče nákladních vozů, autobusů...

Zobrazit všechny novinky >>

Pojištění Alpenverein

Dnes začínají platit nové značky

Ministerstvo dopravy vydalo balíček doplňující vyhlášku o provozu na pozemních komunikacích, které zavádí několik nových značek.

Obsahem vyhlášky je tzv. cyklistický balíček, zavádějící zejména některé nové dopravní značky související s cyklistickým provozem. Objevuje se zde však i značka, která už je několik měsíců nasazená, ale neměla zatím oporu v zákoně.

Cyklistické značky - 1


Jde o parkoviště K+R (Kiss and Ride) která označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. S touto značkou jsme se mohli setkat už dávno například u metra Opatov v Praze, kde byl jeden průjezdný pruh označen touto značkou.


Cyklistům vstříc

V České republice však zatím chyběly některé značky, které regulovaly provoz cyklistů. To se nyní změní. Konečně se například objeví v zákoně značka "Konec cyklistické trasy“ (na obrázku pozice B). K dalším novinkám patří "Návěst doporučeného způsobu odbočení cyklistů vlevo“ (pozice A), která vyznačuje doporučený způsob odbočení cyklistů vlevo příčným přejetím nebo převedením jízdního kola.

Cyklistické značky - 3


Především ve městech s výrazně vyšší penetrací cyklistů na silnicích bude oceněna tabulka "Vjezd cyklistů v protisměru povolen“ (pozice C), která v případě, že je umístěna pod dopravní značkou č. B 2, povoluje vjezd cyklistů v protisměru do jednosměrné pozemní komunikace.

Na pozici D je pak dodatková tabulka "Povolený směr jízdy cyklistů“. Ta za použití odpovídajících směrových šipek vyznačuje možný směr jízdy cyklistů.


Nově se také v zákoně objevují piktogramy na silnicích, které jsou však už měsíce využívány. Jde především o vodorovnou značku "Piktogramový koridor pro cyklisty“ (vpravo), která vyznačuje prostor a směr jízdy cyklistů a řidiče motorových vozidel upozorňuje, že se nacházejí na pozemní komunikaci se zvýšeným provozem cyklistů.

Cyklistické značky - 4

Přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce (vlevo) vyznačuje plochu, určenou pro přejíždění cyklistů přes pozemní komunikaci bezprostředně sousedící s přechodem pro chodce.


<< Zobrazit všechny novinky