Pojištění Alpenerein - Cestovní pojištění
Upoutávka na soutěž

Novinky

Češi zbytečně utrácejí tisíce za pojistky
29.01.2019
Uzavřené pojistné smlouvy se Čechům prodraží víc, než je nezbytně nutné. Platí totiž pojišťovnám daleko víc, než by ve skutečnosti museli. Mnozí lidé si neuvědomují, že...

Změny v STK od 1.10.2018, prodloužení STK u motocyklů
01.11.2018
Změna zákona, která vyšla v platnost 1.10.2018 jistě potěší všechny motorkáře. Frekvence návštěv STK se u motocyklů snižuje, budou muset kontrolu podstoupit po 6 letech od nákupu...

Za nepojištěná auta budou majitelé opět platit
30.01.2018
Za motorová vozidla, na něž jejich vlastníci neuzavřeli povinné ručení, se od 1. ledna začíná opět platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Sazby...

Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
28.11.2017
'Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení. ...

Zobrazit všechny novinky >>

Pojištění Alpenverein

Dnes začínají platit nové značky

Ministerstvo dopravy vydalo balíček doplňující vyhlášku o provozu na pozemních komunikacích, které zavádí několik nových značek.

Obsahem vyhlášky je tzv. cyklistický balíček, zavádějící zejména některé nové dopravní značky související s cyklistickým provozem. Objevuje se zde však i značka, která už je několik měsíců nasazená, ale neměla zatím oporu v zákoně.

Cyklistické značky - 1


Jde o parkoviště K+R (Kiss and Ride) která označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. S touto značkou jsme se mohli setkat už dávno například u metra Opatov v Praze, kde byl jeden průjezdný pruh označen touto značkou.


Cyklistům vstříc

V České republice však zatím chyběly některé značky, které regulovaly provoz cyklistů. To se nyní změní. Konečně se například objeví v zákoně značka "Konec cyklistické trasy“ (na obrázku pozice B). K dalším novinkám patří "Návěst doporučeného způsobu odbočení cyklistů vlevo“ (pozice A), která vyznačuje doporučený způsob odbočení cyklistů vlevo příčným přejetím nebo převedením jízdního kola.

Cyklistické značky - 3


Především ve městech s výrazně vyšší penetrací cyklistů na silnicích bude oceněna tabulka "Vjezd cyklistů v protisměru povolen“ (pozice C), která v případě, že je umístěna pod dopravní značkou č. B 2, povoluje vjezd cyklistů v protisměru do jednosměrné pozemní komunikace.

Na pozici D je pak dodatková tabulka "Povolený směr jízdy cyklistů“. Ta za použití odpovídajících směrových šipek vyznačuje možný směr jízdy cyklistů.


Nově se také v zákoně objevují piktogramy na silnicích, které jsou však už měsíce využívány. Jde především o vodorovnou značku "Piktogramový koridor pro cyklisty“ (vpravo), která vyznačuje prostor a směr jízdy cyklistů a řidiče motorových vozidel upozorňuje, že se nacházejí na pozemní komunikaci se zvýšeným provozem cyklistů.

Cyklistické značky - 4

Přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce (vlevo) vyznačuje plochu, určenou pro přejíždění cyklistů přes pozemní komunikaci bezprostředně sousedící s přechodem pro chodce.


<< Zobrazit všechny novinky