Pojištění Alpenerein - Cestovní pojištění
Upoutávka na soutěž

Novinky

Češi zbytečně utrácejí tisíce za pojistky
29.01.2019
Uzavřené pojistné smlouvy se Čechům prodraží víc, než je nezbytně nutné. Platí totiž pojišťovnám daleko víc, než by ve skutečnosti museli. Mnozí lidé si neuvědomují, že...

Změny v STK od 1.10.2018, prodloužení STK u motocyklů
01.11.2018
Změna zákona, která vyšla v platnost 1.10.2018 jistě potěší všechny motorkáře. Frekvence návštěv STK se u motocyklů snižuje, budou muset kontrolu podstoupit po 6 letech od nákupu...

Za nepojištěná auta budou majitelé opět platit
30.01.2018
Za motorová vozidla, na něž jejich vlastníci neuzavřeli povinné ručení, se od 1. ledna začíná opět platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Sazby...

Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
28.11.2017
'Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení. ...

Zobrazit všechny novinky >>

Pojištění Alpenverein

Zimní pneumatiky v Evropě

Pojedete v zimě do zahraničí? Poradíme vám, v jakých zemích se neobejdete bez zimních pneumatik. Předpisy o používání zimních pneumatik se v jednotlivých evropských zemích výrazně liší. Zde je přehled, v jakých zemích budete zimní pneumatiky potřebovat.

SlovenskoNa Slovensku jsou zimní pneumatiky povinné od 15. listopadu do 31. března, pokud je na vozovce souvislá sněhová nebo ledová vrstva.

RakouskoV této zemi jsou řidiči povinni přizpůsobit vybavení svého vozidla zimním podmínkám od 1. listopadu do 15. dubna. V tomto období může policie řidiči jedoucímu s letními pneumatikami po zasněžené vozovce udělit pokutu až do výše 5000 eur, rovněž mu může automobil zabavit. Pokud řidič s letními pneumatikami způsobí v Rakousku v zimě nehodu a policie uzná, že zimní pneumatiky by jí mohly zabránit, může pojišťovna odmítnout hradit vzniklé škody v plné výši. Navíc rakouská policie zimní pneumatiky s hloubkou vzorku menší než čtyři milimetry považuje za letní.

NěmeckoPodle zákona z roku 2006 je povinností řidiče přizpůsobit výbavu automobilu zimním podmínkám. Do této výbavy patří i pneumatiky vhodné do zimního počasí. Pokud policie zastaví auto jedoucí po zasněžené vozovce na letních pneumatikách, jeho řidič dostane pokutu. To samé platí i pro auta, která kvůli nevyhovujícímu vybavení v zimních podmínkách omezují plynulost provozu. Pokud řidič s letními pneumatikami způsobí v Německu v zimě nehodu a policie uzná, že zimní pneumatiky by jí mohly zabránit, může pojišťovna odmítnout hradit vzniklé škody v plné výši.

Němci v současnosti připravují návrh zákona, podle kterého bude třeba zimních pneumatik od října do některého z jarních měsíců.

ItálieV Itálii nejsou zimní pneumatiky povinné, odborníci je však odporučují pro jízdu v zimním období především v severních částech země. Od 15. listopadu do 15. dubna musí být všechny automobily projíždějící autonomní oblastí Valle d\'Aosta na severozápadě Itálie vybaveny zimními pneumatikami.

ŠvýcarskoZimní pneumatiky nejsou v zemi povinné. Řidiči s letními pneumatikami však mohou nést zodpovědnost za vznik dopravní nehody, pokud policie uzná, že zimní vybavení mohlo kolizi zabránit. Toto pravidlo platí i pro zimní gumy, které mají menší hloubku dezénu než čtyři milimetry. Také švýcarské pojišťovny často odmítají krýt škody, pokud havarované aut nebylo vybaveno pneumatikami adekvátními pro stav vozovky.

FrancieVe Francii nejsou zimní pneumatiky povinné. V některých horských oblastech nicméně značky řidičům zakazují vjezd, pokud mají jejich automobily \"letní obutí\".

SlovinskoPro domácí řidiče jsou mezi 15. listopadem a 15. březnem zimní pneumatiky povinné. Minimální hloubka vzorku je tři milimetry.

PolskoV této zemi povinnost používat zimní pneumatiky není, s ohledem na tuhé zimy a množství neudržovaných silnic je ale odborníci doporučují.

MaďarskoV Maďarsku zimní pneumatiky povinné nejsou, řidiči však musejí mít v zimě ve výbavě auta sněhové řetězy. Turistům, kteří je nemají, může být odepřen vstup do země.


Chorvatsko
Zimní pneumatiky jsou v oficiálním zimním období povinné, na sněhu lze použít letní pneumatiky se sněhovými řetězy. Jak letní, tak zimní pneumatiky musí mít minimální hloubku vzorku čtyři milimetry.

Belgie, Nizozemsko, LucemburskoZimní pneumatiky nejsou v zemích Beneluxu zatím povinné, tamní odborníci je však pro období zimy doporučují.

DánskoV Dánsku nejsou zimní pneumatiky povinné, ale doporučované.

Velká Británie Zimní pneumatiky nejsou povinné.

NorskoV zemi neexistuje povinnost používat zimní pneumatiky, norské zákony ale pro zimní období vyžadují \"pneumatiky s dostatečnou přilnavostí\" a minimální hloubkou vzorku tři milimetry. Toto pravidlo se vztahuje i na turisty.

FinskoVe Finsku jsou zimní pneumatiky s minimální hloubkou vzorku tři milimetry od 1. prosince do 1. března povinné.

ŠvédskoV zemi jsou zimní pneumatiky povinné od 1. prosince do 1. března nebo v případě, že vozovky pokrývá vrstva sněhu. Toto nařízení se nevztahuje na turisty, u nich však policie kontroluje minimální hloubku vzorku, která nesmí klesnout po tři milimetry.

EstonskoPoužívání zimních pneumatik je povinné od 1. prosince do 1. dubna i pro turisty.

LitvaV Litvě jsou zimní pneumatiky povinné od 10. listopadu do 1. dubna, což platí i pro turisty.

LotyšskoZimní pneumatiky s minimální hloubkou vzorku tři milimetry jsou v zemi povinné od 1. prosince do 1. března. Platí to i pro turisty.

RuskoZatím v Rusku zákony týkající se používání zimních pneumatik neexistují.

SrbskoZimní pneumatiky nebo letní s minimální hloubkou vzorku čtyři milimetry jsou v zemi povinné od 1. listopadu do 1. dubna. Podle zákona lze také v uvedeném období jezdit se dvěma zimními gumami na náhonových kolech, zbývající dvě kola mohou mít letní pneumatiky.

RumunskoZimní pneumatiky nejsou povinné. V zimě zde však pneumatiky musí mít hloubku dezénu nejméně dva milimetry.

BulharskoZimní pneumatiky nejsou povinné.

ŠpanělskoVe Španělsku nejsou zimní pneumatiky povinné, ale doporučované.

Albánie, Makedonie, Černá HoraZákony těchto zemí povolují jezdit v zimě na letních pneumatikách, ale pouze v případě, že mají nejméně čtyři milimetry hluboký vzorek.

Bosna a HercegovinaPoužívání zimních pneumatik s minimální hloubkou vzorku čtyři milimetry je v této zemi povinné od 15. listopadu do 15. dubna. Zimní gumy lze na vozovce pokryté sněhem nahradit letními pneumatikami se sněhovými řetězy.

TureckoV Turecku nejsou zimní pneumatiky povinné, tamní zákony ale vyžadují, aby automobily byly technicky připraveny na zimní klimatické podmínky. V praxi to znamená, že v případě sněžení jsou povinné buď zimní pneumatiky, nebo sněhové řetězy.

 

'

<< Zobrazit všechny novinky