Pojištění Alpenerein - Cestovní pojištění
Upoutávka na soutěž

Novinky

Češi zbytečně utrácejí tisíce za pojistky
29.01.2019
Uzavřené pojistné smlouvy se Čechům prodraží víc, než je nezbytně nutné. Platí totiž pojišťovnám daleko víc, než by ve skutečnosti museli. Mnozí lidé si neuvědomují, že...

Změny v STK od 1.10.2018, prodloužení STK u motocyklů
01.11.2018
Změna zákona, která vyšla v platnost 1.10.2018 jistě potěší všechny motorkáře. Frekvence návštěv STK se u motocyklů snižuje, budou muset kontrolu podstoupit po 6 letech od nákupu...

Za nepojištěná auta budou majitelé opět platit
30.01.2018
Za motorová vozidla, na něž jejich vlastníci neuzavřeli povinné ručení, se od 1. ledna začíná opět platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Sazby...

Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
28.11.2017
'Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení. ...

Zobrazit všechny novinky >>

Pojištění Alpenverein

Silniční piráti mají v EU utrum, pokutu bude možné vymáhat i za hranicemi

Evropští ministři dopravy se v Bruselu shodli na sdílení informací o řidičích v celé Evropské unii. V budoucnu by tak mohla českým řidičům přijít pokuta za rychlou jízdu nebo jízdu na červenou z jakéhokoli státu sedmadvacítky. 

V praxi by nové opatření mělo začít platit za dva roky, od roku 2013. Ale už teď je jasných plno detailů.

Jeli jste rychle nebo na červenou tuhle u Frankfurtu? Ejhle, domů vám přijde dopis od německé policie, abyste zaplatili pokutu. "Povinnost bude vybrat pokutu nad 70 eur,“ upřesnila mluvčí evropského komisaře pro dopravu Helen Kearnsová.

"Zpočátku by šlo o přestupky zaznamenané kamerou," říká bruselský diplomat obeznámený s detaily. Není jisté, zda v té době bude ještě v Česku existovat výmluva na to, že řídila "osoba blízká". Vybrané peníze by měly jít do státního rozpočtu té země, kde se přestupek stal.

Nyní se stává, že pirát zemí projede a policie ho nestihne chytit před hranicemi. To by mu už v budoucnu nepomohlo. Každý záznam v automatickém radaru už dorazí k majiteli auta.

Informace si bude policie vyměňovat u několika konkrétních přestupků. Kromě rychlosti půjde o jízdu na červenou, nezapnuté bezpečnostní pásy, volání za jízdy s mobilem u ucha nebo jízdu pod vlivem alkoholu či drog. Proč právě tento seznam? Protože to jsou nejčastější příčiny smrti na silnici.

"Pravděpodobnost, že řidič z jiné země spáchá přestupek, je nyní třikrát vyšší než u domácího řidiče," konstatuje eurokomisař Siim Kallas. "Hodně lidí si myslí, že když jsou v zahraničí, že se na ně už pravidla nevztahují. A já říkám, že vztahují, a odteď je budeme i používat," dodal komisař, který se na změnách podílel.

V Rakousku měl podle tamního ministerstva vnitra loni každou sedmou smrtelnou dopravní nehodu a každý pátý dopravní přestupek na svědomí zahraniční řidič.

 

Jedenáct procent pokut v Česku platí cizinci

Řešení svízelné situace, která zvyšuje rizika na silnicích, se pokoušeli ministři najít už dříve, ale vždy to ztroskotalo. Někteří chtěli sladit dokonce i výši pokut po celé Evropě, což však může těžko projít. Jiní chtěli propojit policejní informace, což je zase příliš citlivé. Teď si je tedy budou jen vyměňovat a propojí se navíc databáze SPZ.

Výběr za pokuty by se tak mohl zvednout aspoň o pět procent, takový je podíl zahraničních řidičů na pokutách v Evropě nyní. Návrh musí ještě schválit Evropský parlament, své připomínky už ale dodal, tak by s tím neměl být problém.

V Česku je to číslo vyšší. Cizinci se tady podílejí na přestupcích 11 procenty. Buďto čeští policisté "s větší péčí" zastavují cizince, nebo sem jezdí větší gauneři než do zbytku Evropy. Do konce října 2010 je v Česku evidováno takřka 72 tisíc cizinců, kteří spáchali přestupek od zavedení bodového systému a dostali za to trestné body.

Každý devátý přestupek spáchá cizinec a v Karlovarském kraji je to skoro každý pátý (19 procent), to je nejvíce v Česku.

 

<< Zobrazit všechny novinky