Pojištění Alpenerein - Cestovní pojištění
Upoutávka na soutěž

Novinky

Češi zbytečně utrácejí tisíce za pojistky
29.01.2019
Uzavřené pojistné smlouvy se Čechům prodraží víc, než je nezbytně nutné. Platí totiž pojišťovnám daleko víc, než by ve skutečnosti museli. Mnozí lidé si neuvědomují, že...

Změny v STK od 1.10.2018, prodloužení STK u motocyklů
01.11.2018
Změna zákona, která vyšla v platnost 1.10.2018 jistě potěší všechny motorkáře. Frekvence návštěv STK se u motocyklů snižuje, budou muset kontrolu podstoupit po 6 letech od nákupu...

Za nepojištěná auta budou majitelé opět platit
30.01.2018
Za motorová vozidla, na něž jejich vlastníci neuzavřeli povinné ručení, se od 1. ledna začíná opět platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Sazby...

Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
28.11.2017
'Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení. ...

Zobrazit všechny novinky >>

Pojištění Alpenverein

Povinné ručení u automobilů bude možná sloužit také k financování hasičů

Z části peněz, které pojišťovny vyberou na tzv. povinném ručení, bude možná financováno technické vybavení jednotek Hasičského záchranného sboru. Návrh zákona, který předložilo zastupitelstvo Středočeského kraje, v únoru projedná Poslanecká sněmovna.

Cílem novely je zajistit financování jednotek Hasičského záchranného sboru. Navrhovaná právní úprava zakládá jeho další pilíř. "Vícezdrojové financování aplikuje řada evropských zemí (Rakousko, Německo), ale i jednotlivé státy USA," vysvětlují předkladatelé v důvodové zprávě. Rozdílem však je, že zatímco v těchto zemích je problém financování hasičů řešen formou daňové povinnosti občanů, návrh zavádí povinnost pojišťovnám podnikajících v České republice odvést čtyři procenta z částky vybrané na povinném ručení.

Ročně by se tak odvedla přibližně jedna miliarda korun, uvádí předkladatelé. Peníze by byly odvedeny na specielní účet ministerstva vnitra. Vybrané prostředky by se pak z něj rozdělovaly podle předem daných pravidel a byly by investovány do obnovy technologického parku hasičského sboru.

S návrhem však již v listopadu loňského roku vyslovila vláda nesouhlas. Předloha je podle kabinetu Petra Nečase (ODS) nekoncepční a zasahuje do hospodaření pojišťoven, čímž může jejich chod ohrozit.

"Z dostupných statistických údajů uvedených na webových stránkách Hasičského záchranného sboru ČR je zřejmé, že podstatná část náplně činnosti jednotek požární ochrany spočívá v zásazích při dopravních nehodách," uvádí však předkladatelé zákona. Vysvětlují, že do konce roku 2009 bylo v České republice registrováno více než 6,5 milionu pojištěných vozidel a pojišťovnami vybráno v rámci povinného ručení téměř 24 miliard korun.

"Z těchto čísel je zřejmé, že tento typ pojištění je svým rozsahem jednoznačně nejrozšířenějším typem pojištění, které je navíc uzavíráno v kontextu s povinností uloženou právním předpisem. Jednotky požární ochrany samozřejmě zasahují i u jiných událostí, proti kterým se lze pojistit, nicméně žádné z nich nemá tak širokou působnost jako povinné ručení," vysvětlují předkladatelé, mezi které patří i hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD).

Karolina Brožová | MED                     

 

<< Zobrazit všechny novinky