Pojištění Alpenerein - Cestovní pojištění
Upoutávka na soutěž

Novinky

Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
28.11.2017
'Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení. ...

Pokuta za neplacené povinné ručení se vrací, už ji schválila Sněmovna
08.08.2017
Předloha, jež také zpřesní povinnost mít pojištěný automobil, nyní zamíří k posouzení do Senátu.Poslanci přistoupili i na jediný pozměňovací návrh, který podal Jiří Dolejš...

ZMĚNY V REGISTRU VOZIDEL Platné od 1.6.2017
14.06.2017
Registrace nového či dovezeného auta, změna majitele nebo umístění vozu do depozitu. Doposud se daly veškeré změny v registru vozidel hlásit a provádět pouze na úřadě v místě...

Vyznáte se v pojištění odpovědnosti za škodu z výkonu povolání?
11.05.2017
Existují profese, ve kterých zaměstnavatelé takzvanou pojistku na blbost k uzavření pracovní smlouvy vyžadují. Jedná se především o profesionální řidiče nákladních vozů, autobusů...

Zobrazit všechny novinky >>

Pojištění Alpenverein

Řízení pod vlivem alkoholu má být na Slovensku trestným činem

Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic chce prosadit, aby se řízení pod vlivem alkoholu klasifikovalo jako trestný čin.

Pokud by policisté řidiči naměřili v krvi více než promile alkoholu, mohl by jít do vězení. "Alkohol za volantem je mimořádně nebezpečná kombinace. Podnapilý řidič, který si sedne za volant, vytváří z motorového vozidla zbraň, která může potenciálně zabít nevinné lidské životy," prohlásil Lipšic.

Změny bude obsahovat novela zákona o silniční dopravě. Lipšic ji již projednal s dopravními analytiky.

Za jedno promile alkoholu v krvi by podle upravené legislativní normy řidiči hrozil až rok odnětí svobody. Kromě překvalifikování činu chce Lipšic zavést i zásadu třikrát a dost. "Pokud bude řidič třikrát přistižen pod vlivem alkoholu, bude mu na doživotí odebrán řidičský průkaz," nastínil jednu ze změn ministr. Stane se tak v případě, že mezi jednotlivými přečiny neuběhlo více než 10 let.

Když řidiči soud podruhé zakáže na určitou dobu řídit motorová vozidla kvůli řízení v opilosti, nebude mu moci být podle novely druhý trest zkrácen.

Další novinkou je plánované zavedení možnosti, aby mohli řídit i sedmnáctiletí - ovšem pod dozorem zkušeného řidiče, většinou jednoho z rodičů, který má řidičský průkaz déle než deset let.

Podobný zákon platí například v Německu. Od jeho zavedení poklesl počet nehod mladých řidičů.

Novela se zaměřuje také na ochranu chodců a cyklistů na přechodu pro chodce. Když řidič nedá chodci či cyklistovi přednost, dostane pokutu 60 až 300 eur (1450 až 7300 korun). Případně může i na dva roky přijít o řidičský průkaz.

Zákon také zavádí doškolovací kurzy, které budou povinné pro řidiče, kteří byli dvakrát potrestání za porušení pravidel. Další změnou je doporučení k nošení reflexních prvků v obcích a podpora jejich distribuce.

Lipšic chce novelu předložit ještě tento týden do připomínkového řízení a očekává podporu koalice. Zákon v upraveném znění by mohl začít platit už od září.

 

<< Zobrazit všechny novinky