Pojištění Alpenerein - Cestovní pojištění
Upoutávka na soutěž

Novinky

Češi zbytečně utrácejí tisíce za pojistky
29.01.2019
Uzavřené pojistné smlouvy se Čechům prodraží víc, než je nezbytně nutné. Platí totiž pojišťovnám daleko víc, než by ve skutečnosti museli. Mnozí lidé si neuvědomují, že...

Změny v STK od 1.10.2018, prodloužení STK u motocyklů
01.11.2018
Změna zákona, která vyšla v platnost 1.10.2018 jistě potěší všechny motorkáře. Frekvence návštěv STK se u motocyklů snižuje, budou muset kontrolu podstoupit po 6 letech od nákupu...

Za nepojištěná auta budou majitelé opět platit
30.01.2018
Za motorová vozidla, na něž jejich vlastníci neuzavřeli povinné ručení, se od 1. ledna začíná opět platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Sazby...

Novela zákona o povinném ručení a další změny v pojištění vozidel
28.11.2017
'Od ledna 2018 čeká na všechny motoristy významná změna v podobě obnovení příspěvku ČKP za každý den, kdy je vozidlo bez povinného ručení. ...

Zobrazit všechny novinky >>

Pojištění Alpenverein

Řízení pod vlivem alkoholu má být na Slovensku trestným činem

Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic chce prosadit, aby se řízení pod vlivem alkoholu klasifikovalo jako trestný čin.

Pokud by policisté řidiči naměřili v krvi více než promile alkoholu, mohl by jít do vězení. "Alkohol za volantem je mimořádně nebezpečná kombinace. Podnapilý řidič, který si sedne za volant, vytváří z motorového vozidla zbraň, která může potenciálně zabít nevinné lidské životy," prohlásil Lipšic.

Změny bude obsahovat novela zákona o silniční dopravě. Lipšic ji již projednal s dopravními analytiky.

Za jedno promile alkoholu v krvi by podle upravené legislativní normy řidiči hrozil až rok odnětí svobody. Kromě překvalifikování činu chce Lipšic zavést i zásadu třikrát a dost. "Pokud bude řidič třikrát přistižen pod vlivem alkoholu, bude mu na doživotí odebrán řidičský průkaz," nastínil jednu ze změn ministr. Stane se tak v případě, že mezi jednotlivými přečiny neuběhlo více než 10 let.

Když řidiči soud podruhé zakáže na určitou dobu řídit motorová vozidla kvůli řízení v opilosti, nebude mu moci být podle novely druhý trest zkrácen.

Další novinkou je plánované zavedení možnosti, aby mohli řídit i sedmnáctiletí - ovšem pod dozorem zkušeného řidiče, většinou jednoho z rodičů, který má řidičský průkaz déle než deset let.

Podobný zákon platí například v Německu. Od jeho zavedení poklesl počet nehod mladých řidičů.

Novela se zaměřuje také na ochranu chodců a cyklistů na přechodu pro chodce. Když řidič nedá chodci či cyklistovi přednost, dostane pokutu 60 až 300 eur (1450 až 7300 korun). Případně může i na dva roky přijít o řidičský průkaz.

Zákon také zavádí doškolovací kurzy, které budou povinné pro řidiče, kteří byli dvakrát potrestání za porušení pravidel. Další změnou je doporučení k nošení reflexních prvků v obcích a podpora jejich distribuce.

Lipšic chce novelu předložit ještě tento týden do připomínkového řízení a očekává podporu koalice. Zákon v upraveném znění by mohl začít platit už od září.

 

<< Zobrazit všechny novinky